Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Alena (Pá, 21. 5. 2010 - 20:05)

Majlo,
jste moc hodná, ale kvůli mně nespěchejte, já toho zatím ještě stejně moc nezmůžu. Hlavně si odpočiňte, ať je Vám co nejdřív líp.

Yvono,
jsi velký bojovník. V té nemocnici jsi to opravdu neměla jednoduché, ale hlavně že už je to za tebou. To, co teď všechno zvládáš - tak to tedy klobouk dolů. Na druhou TEP se chystáš také tam?

Yvona (Pá, 21. 5. 2010 - 20:05)

ALENA, budu si vzpomínat...Majlo, napsal ti rehabilitaci ortopéd?Já jdu 25.5 na kontrolu k ortopedovi,který mě operoval.Chtěla bych taky rehabilitaci.cítím, že některé svaly nejsou jak maj být.Vypadá to že během července budu mít asi lázně.Tak snad to neva. Já si nějaké cviky cvičím, ale chce to víc. Já s míči necvičila,mě to musí někdo ukázat, jinak to nepochopím.

majla (Pá, 21. 5. 2010 - 20:05)

Majlo,
díky za inspiraci,...ALENA, ano cvičím to na zemi, ale dosud jsem také cvičívala je v posteli. Ještě Vám když tak napíšu cviky do postele, ale asi zítra nějak mi neí dobře. A klídek nic neuspěchejte

Yvona (Pá, 21. 5. 2010 - 20:05)

Yvono, mám velkou radost z...Ajo a Helčo, je to pravda, v nemocnici jsem na tom byla psychicky opravdu špatně.Největší problém byl, že jsem dlouho musela ležet a že jsem nemohla chodit.A také špatná informovanost od lékařů a dlouho velká vzdálenost od rodiny.Doma mě posiluju každá maličkost, kterou dokážu i když trvá déle než normálně.

Alena (Pá, 21. 5. 2010 - 19:05)

ALENA, budu si vzpomínat...Majlo,
díky za inspiraci, však je toho pro začátek až až. Myslím, že něco bych zvládla už teď, jen nevím, kam vrazit ten balon, abych si k němu lehla, pelest v posteli bych mohla vyvrátit. Jak to tam cvičíte vy - na nějakém rehabilitačním lůžku? Pokud např. na zemi na žíněnce s balonem u zdi, tak to zatím nemám šanci. Snad něco vymyslím. Ty dnešní cviky jsou ale taky dobré, pomalu a "něžně" je začnu zkoušet. Tak díky.

majla (Pá, 21. 5. 2010 - 17:05)

ALENA, budu si vzpomínat postupně, dnes tam byla jiná rehabka a ta po 10 min, řekla pro dnešek vše.
Všechno je vleže na zádech s velkým míčem, pokrčené nohy ror¨ztažené tak na tu šířku pánve.
1, opřít paty do míše a tlačit do něj shora do země
2, míč zapřít o zeď a jako ze předu jej odtlačovat do zdi
3, jedna noha tlačí patou do míče jakoby k sobě a druhá noha je níž a tlačí do něj patou od sebe, takový protipohyb
4, zařít paty do míče a zvedat zpevněnou pánev obratel po obratli pomalu nahoru a pak zas pomalu dolů
5, snažit se posunovat patama míč od sebe a co nejvíc k sobě, jako krokovat patama, hlídat si úhel 90st.
6,uvolněnípokrčené nohy a jakoby dělat míčem kroužky po zemi na jednu a druhou stranu

Určitě toho bylo víc, ale teď mám okno.
Jinak dnes jsem dělala unožování jak na zádech tak na boku na 2 doby bez pokládání nohy.
Pak v leže na zádech zafajfkovat patu a jen mírně nad podložkou pomalu kmitat ale těsně nad tou podložkou a nepokládat-prý i 100x
Na břiše také těsně nad podložkou kmitat nohou bez položení.
Alenko, až si vzpomenu tak napíšu další

Alena (Pá, 21. 5. 2010 - 12:05)

jinak jsem měla včera na...Majlo,
můžete trochu přiblížit, o co šlo při tom cvičení s balonem? Nám tady doma leží ladem, tak bych třeba časem také něco s ním zkusila.

Alena (Pá, 21. 5. 2010 - 12:05)

Mám va vás děvčata dotaz....Yvono,
já mám na léto crocsy, které tady už dříve někdo doporučoval v diskuzi a viděla jsem v nich chodit po chodbách i pár lidí v nemocnici. Pak mám ještě kožené pantofle s pevnou špičkou, uvnitř tvarované jako takové ty korkáče (které taky doporučují někteří dikutující), takže noha je v nich pevně usazena a nevyjíždí. Jinak tě také obdivuji, jak ti to všechno pěkně jde.

Ivana (Pá, 21. 5. 2010 - 12:05)

Yvona : Děkuji, že jste se tak pěkně rozepsala. Nevím jakou si mám s sebou vzít obuv, píšou pevnou, ale co si mám pod tím představit? Poraďte co si mám s sebou vzít do nemocnice, co se mi tam bude opravdu hodit.

majla (Pá, 21. 5. 2010 - 11:05)

jinak jsem měla včera na rehabce spec. cvičení na kyčel, úplně jiné cviky než dosud, ležela jsem 1/2 hoďky na zemi, používala velký balon a teda divila se kolik mám ještě svalů o kterých nevím. Teda dnes o nich vím až moc dobře. Dělala jsem už i takové náznaky zakázaných pohybů, ale také protahování zkrácených svalů. No šla jsem z tama včera pěkně zřízená na rotoped a pak už jsem se nechala jen otryskávat v bazénu a doma už měla sílu jen na TV a detektivku

majla (Pá, 21. 5. 2010 - 11:05)

YVONO, Helčo, Ájo,
zdravím, letní boty také chci co nejdřív řešit, a také jsem se chtěla zeptat, jestli nevíte jak to bude do budoucna se sezením v takových těch relaxačních pohupovacích křeslech. Takové ohýbané-třeba z IKEA. Mám doma 2 a nevím jestli se jich nezbavit, jestli do nich někdy sednu

Helča (Pá, 21. 5. 2010 - 10:05)

Ještě mě napadlo, když jsem včera uklízela nádobí a natahovala se do linky. Dolů se ohnout nesmí, to je jasné, ale může se natahovat a stát na špičkách?

Helča (Pá, 21. 5. 2010 - 10:05)

Yvono, tak vidíte, jaký jste pašák. Ještě nedávno jste brečela v nemocnici, a člověk se nestačí divit, co za tak poměrně krátkou dobu už dokážete. Sama byste tomu určitě ještě v nemocnici nevěřila. Tak držím palce, ať se daří dál takhle dobře. I když mě operace teprve čeká, na léto jsem si už pořídila boty teď, protože potom nebudu moct běhat po obchodech a shánět je. Mají pevnou patu a v přední části jsou otvory, takové jakoby sandálky s pevnou patou, které jsme nosili jako děti, ale nejsou na přezku, ale nazouvací, jako třeba ty Vaše baleríny.

Aja (Pá, 21. 5. 2010 - 09:05)

Yvono, mám velkou radost z toho co jste tady napsala. Mám ještě v živé paměti, vaše první dny po operaci. Fakt mám moc velkou radost a moc vám to přeji, že se daří. Jste šikulka.Já se nechávám všude vozit autem, městskou dopravou jsem ještě nejela. A to jsem už více jak 3 měsíce po operaci. Byla jsem v úterý na kontrole, vše v naprostém pořádku, ale bolí druhá kyčel. Uvidím jak na tom budu v červěnci po lázních, když se to nezlepší, budeme to řešit.
Všechny tady na diskuzi moc zdravím. Jsem ráda, že se sem můžu pořád vracet.
Hezký den Vám všem

Yvona (Pá, 21. 5. 2010 - 09:05)

Mám va vás děvčata dotaz. Jaké boty máte nebo si pořídíte po operaci TEP na léto tak, aby se vám dobře v ních chodilo a přitom je dobře oblékli a nepadali vám z nohou? Já vím, je zatím špatné počasí, ale bude snad také hezky. Já mám boty dobré jen na teď, balerinky s 1cm podpadkem,plná špička, pata,ale to chodím v ponožkách,co až bude horko? Pantofle nízké, neztratím je?S páskem do zadu, to ve stoje neobléknu s berlema.

Yvona (Pá, 21. 5. 2010 - 09:05)

Ivano, já jsem epidurál neměla, dostávala jsem na JIP injekce proti bolesti, ani jsem si nemusela řikat.Nedá se říct, že jsem nějakou bolest cítila. Jen jsem byla zaskočena tím, že musím ležet na zádech a pak, že jsem mohla chodit až později než ostatní. Ještě , že jsem měla sebou internet a byla ve spojení jak s rodinou tak s Majlou, Alenou atd. z této diskuze, že mi pomohli svými radami. Moje rekonvalescence jde velmi dobře.Jinak dnes jsem 6.týdnů po operaci,zvládám vaření(pomocí pojízdné židle),mytí nádobí,žehlení, sebeobeobsluhu, chodím ven, pohyb ze schodů (máme 27 schodů), 2x už jsem jela autobusem, malé nákupy,samozřejmě ještě potřebuji pomoc při některých věcech jako vstup do vany,podání ( z nízkých poliček)a odnos některých věcí (které neodvezu na židli),a musí manžel luxovat a vytírat podlahu.Je dobře že jste se odhodlala na operaci, kdybyste cokoliv potřebovala poradit,pomůžeme.

Alena (Čt, 20. 5. 2010 - 20:05)

Ivano,
dobře, že do toho...Ještě Ivaně:
S těmi pár týdny jsem to trochu přehnala, to se budete pomalu vracet do normálního života,ne že to bude hned. Ona platí obecně první 3 měsíce řada omezení (těch prvních 6 týdnů je to takové nejpřísnější). To jsou mé zkušenosti po první TEP před půl rokem. Každý operatér pak člověku říká, co nesmí a co postupně naopak pak už smí či dokonce musí.

Alena (Čt, 20. 5. 2010 - 19:05)

Pavla : Je mi 27, mám dva...Ivano,
dobře, že do toho jdete, už brzy po operaci pocítíte velkou úlevu a za pár týdnů se pomalu vrátíte zpátky do normálního života. My, kteří to máme už za sebou, jsme také měli obavy (já měla hrozný strach), ale nakonec jsme to zvládli a Vy to zvládnete taky. V nemocnici na Vás budou hodní a operatéři jsou šikovní už dneska všude. Já jsem něco málo přes 4 týdny po druhé TEP kyčle, poopereační první i druhý den jsem prožila na JIP bez bolestí. Měla jsem epidurál a pak mí ještě tou trubičkou do
zad dávkovali tišící léky, takže když si člověk řekne včas, jak začnou brnět nohy (přicházet k sobě) a oni to hned spustí, tak člověk se bolestem vyhne. Paní vedle mne píchali na bolest injekce a zabíraly jí do 5 minut. Dnes už si i s tou bolestí ve špitálech poradí daleko lépe než dřív (po několika operacích v minulých letech mohu potvrdit). Tak držíme palce a všichni tu na Vás budeme myslet ve dnech "D" a s radostí Vás pak přivítáme zase zpátky mezi námi. Jestli se nepletu, tak už to máte někdy příští týden?

Ivana. (Čt, 20. 5. 2010 - 08:05)

Pavla : Je mi 27, mám dva kloučky, dva koně, dva psi a jednoho manžela :-) Takže práce bude mít dost. Ale už to nechci odkládat, od druhého porodu se mi to rapidně zhoršilo. Ale doufám, že bude za pár měsíců líp.

Mlha : děkuji za podporu, já jsem hlavně nervák z doktorů a nemocnice. Ale už jsem rozhodlá do toho jít tak to překonám.

mlha (St, 19. 5. 2010 - 22:05)

Dobrý večer všem.....už...Ivana: Mě bude 34 let a jsem po operaci osm měsíců. Prodělala jsem pouze jednu operaci, ale druhá mě do budoucna také čeká. A malé dítě mám též. Takže podobné problémy. Nemáte se čeho bát. Pooperační bolesti nejsou o nic větší, než ty předoperační (tedy s vyjjímkou prvního dne). Alespoń já jsem to tak měla. A už brzy po operaci se mi moc ulevilo. Držím palce!

Reklama

Přidat komentář